Transylvania Trust

Tevékenységek / VIII. BONCHIDAI KASTÉLY NAPOK 2009. augusztus 29-30.

A történelmi környezet kitűnő helyszínként szolgál kulturális rendezvények szervezésére. A Bánffy kastélyban működő szakképző központ, oktatási és kulturális programjai segítségével, a történelmi környezet hasznosítását szorgalmazza, meg kívánja ismertetni társadalommal a történeti épületek és tájak értékeit.
A kastély helyreállításával párhuzamosan zajlik az épületegyüttes bevonása a nemzetközi és kiemelten a kárpát-medencei kulturális és turisztikai élet vérkeringésébe. Ennek elsődleges feltétele a történelmi környezet jelentőségének tudatosítása egy olyan kulturális programsorozat keretében, melyen részt vesz a helyi közösség apraja-nagyja, valamint hazai és külföldi látogatók egyaránt.

A Bonchidai Kastély Napok hozzájárul épületek értékének és társadalomban betöltött szerepének tudatosításához, ugyanakkor ráirányítja a helyi közösség valamint a rendezvény résztvevőinek figyelmét a hagyományok, a kulturális örökség megőrzésének fontosságára. A megvalósított programok segítségével az együtt élő nemzetiségek kölcsönösen megismerhetik egymás kultúráját, hagyományait, szokásait elősegítve a párbeszéd kialakulását.

A rendezvény egy teljes hétvégét felölelő kulturális tevékenység-sorozat felnőttek és gyermekek számára, mely 2002-es indulása óta egyre nagyobb népszerűségre tett szert. Az események tervezése során a nemzetiségi sokszínűséget figyelembe véve járnak el a szervezők (Bonchidán egyforma számban élnek románok, magyarok és romák).

A program célcsoportja a helyi közösség, illetve a hazai és külföldi látogatók. Az idei rendezvényen kb. ötezer vendég fordult meg.

A meghívottak között szerepeltek néptánc együttesek, klasszikus- és könnyűzenei együttesek, színtársulatok, a gyerekek bábszínházi előadásoknak örvendezettek, részt vehettek játékokon, rajzversenyeken és alkotóműhelyeken. A rendezvény barokk-, blues-, jazz koncerttel, lovas bemutatóval és művészeti kiállításokkal kedvezett a látogatóknak.

A rendezvény megnyitója a Passeggio Historikus Együttes reneszánsz táncával kezdődött, majd a helyi és külföldi előjárók valamint a szervezők köszöntötték az egybegyűlteket. A nap folyamán interaktív cserkészprogramok (a Romániai Magyar Cserkészszövetség 51. és 115. sz. cserkészcsapatai), társasjátékok, könyvbemutatók, fotó- és képkiállítások zajlottak ugyanakkor idén szeretettel köszöntötték az érdeklődőket különlegesebb programok is, mint a hagyományos bútorfestés tanítás, kőfaragó technikák bemutatása, kézműves foglalkozások (Portéka Egyesület, Gyergyószentmiklós). Szombat este könnyűzenei koncertekre került sor: Knock Out és Transylmania, melyet filmbemutató követett a TIFF partnerségének köszönhetően levetítettük Horatiu Mălăele: Nunta Mută c. alkotását.
A vasárnapi program változatosságához a sikeres párhuzamos programok nagyban hozzájárultak. A nap fénypontjaként – az előző évekhez hasonlóan – az óriásbáb táncoltatást jegyezzük, mely a régi hagyományon alapuló meséből kiindulva Hencida és Bonchida házasságkötésének rövid felvillantása. Nagy sikerrel zajlottak a délelőtti bábszínházi előadások, a bűvészmutatványok, az újabb koncertek, a néptánc és a bonchidai valamint válaszúti iskola diákjainak modern tánc fellépése.

A fesztivál záróakkordjaként a népszerű román énekes, Ducu Bertzi lépett színpadra.

A partnerség alapvető eleme rendezvényeinknek. A Transylvania Trust Alapítvány, szakmai szervezetként, tevékenységeit sok esetben a helyi közintézményekkel közösen valósítja meg ugyanakkor több civil szervezettel is együttműködik, jelen rendezvény partnerszervezetei: Téka Alapítvány, Romániai Magyar Cserkészszövetség, Zöld Erdély Egyesület, Portéka Egyesület, Erdélyi Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF).

Plakát
Programfüzet RO
Programfüzet HU