Transylvania Trust

Európai szintű tudás- és tapasztalatátadás az európai jelentőségű épített örökség felhasználásáról a közösségfejlesztés, valamint a társadalmi részvétel elősegítésére, 2006-2008

A projekt célja rávilágítani az örökség jelentőségére a közösségek életében, s ugyanakkor tudatosítani az örökség szerepét a közösségi kohézió, valamint az aktív állampolgári hozzáállás fejlesztésében.

Célkitűzések:

Létrehozni egy olyan eszköztárat, amely hozzásegít a közösségi kohézió kialakulásához, valamint a vidékek fejlődéshez az épített és történelmi örökség segítségével.

Terjeszteni a projekt révén szerzett tapasztalatokat az EU új tagországaiban és csatlakozó államokban egyaránt. Ez utóbbi országokban – ahol az elmúlt évtizedek kommunista diktatúrája idején elhanyagolták az épített örökséget – kiemelten fontos tudatosítani, hogy olyan érték birtokában vannak, amelynek felhasználása a társadalom számára rendkívüli jelentőséggel bír.

„Workshop”-ok szervezése a közép- és kelet-európai térségben, különböző helyszíneken így a bonchidai Bánffy kastélyban is, melyek során gyakorlati útmutatásokat nyújtunk.

Tevékenységek
1. Egy Útmutató-csomag (Guidelines) kifejlesztése arról, hogyan használható az európai jelentőségű épített örökség a társadalmi integráció elősegítése és a közösségfejlesztés céljából. Ennek része egy adatbázis, amely olyan helyszíneket, illetve projekteket tartalmaz, ahol az európai jelentőségű épített örökségnek fejlődés-ösztönző, közösségfejlesztő hatása van.

2. Az Útmutató (Guidelines) hatékonyságának ellenőrzése egy Mintaprojekt során.

A Mintaprojekt helyszíne a bonchidai Bánffy-kastély Romániában, melynek az alábbi jellegzetességeit emeljük ki:

  • egy Kulturális Közösségi Ház létrehozása a kastélyban, mely kulturális tevékenységekre biztosít lehetőséget a helyiek számára;
  • egy Oktatási Csomag kidolgozása, melyet helyi és regionális iskolákkal közösen valósítunk meg;
  • regionális kulturális események szervezése, melyek a régió közösségi kohézióját segítik elő;
  • a Mintaprojekt folyamatos ellenőrzése és eredményeinek kielemzése során összegyűjtött információkat használjuk fel az Útmutató (Guidelines) összeállítása során.

3. Az összegyűjtött adatok, az összeállatott információs és képzési csomag (Útmutató), valamint a Mintaprojekt eredményeinek széles körű terjesztése hozzájárul ahhoz, hogy más kelet-európai államban is a történelmi és épített örökség segítségével fejlesszék a helyi közösségek kohézióját.

4. Bemutatók, képzések és workshopok szervezése szakmai intézményekben és különböző helyszíneken.

Támogató: Európai Bizottság