ACTUALITĂŢI

12. BAROCK – Zilele Castelului Bánffy

01 august 2013

31 AUSGUST – 1 SEPTEMBRIE



31 august, sâmbătă

CURTE

11.00 Festivitatea oficială de deschidere
Vor lua cuvântul:

  • David Baxter, director, Centrul internațional de specializare în reabilitarea patrimoniului construit, Bonțida
  • Hegedüs Csilla, director executiv, Fundația Transylvania Trust
  • Emil Cărhaț, primar, Comuna Bonțida
  • Horea Uioreanu, președintele Consiliului Județean Cluj
  • Laczikó Enikő, secretar de stat, Departamentul pentru Relații Interetnice

11.15 Demonstrații hipice – călăreții din Stana coordonați de dr. Demartini Lajos
12.00 Turul ghidat al castelului în limba maghiară, Haranth Erika
12.00 – 19.00 Cercetășie pentru toți: jocuri pentru copii, probe de îndemânare: călărie, tragere cu arcul, cățărare pe zid, joc cu zmei

  • 12.00 – 13.00,  17.00 – 18.00 Călărit ponei și tragere cu arcul (gratuit)

12.00 – 19.00 Pictură pe mobilier, specifice regiunii Călata, Kovács Pali Ferenc și Gál Katalin
12.00 – 18.00 Confecționare de zmei și tehnici de ridicare în aer, Katona Dana
12.00 – 18.00 Tragere cu arcul, Kinizsi Zoltán
12.00 – 18.00 Ateliere de meșteșuguri tradiționale pentru copii, Asociația Életfa
12.00 – 18.00 British Council: facepainting, cântece în limba engleză cu copii, jocuri de animație pentru copii
12.00 – 18.00 „Legendariu Secuiesc” joc pentru copii
13.00 Expoziție Monumente Uitate: Reședințe nobiliare din România
14.00 – 15.00 Cântece de chitară pentru copii, prezentate de Szabó Kinga, Asociația Életfa

12.00 – 19.00 Ateliere de meșteșuguri tradiționale:

  • Lucrări din piele, Lévai József (Satu-Mare)
  • Înșirare de mărgele, împletire, tricotaje, Péter Juliánna (Gheorgheni)
  • Sculpturi în lemn (porți secuiești, stâlpi funerari din lemn), Sándor Attila (Odorheiu-Secuiesc)
  • Olărit, Vízi Jenő (Dănești)
  • Șindrilă cioplită, Berkeczi Imre (Vărșag)
  • Țesături, Takáts Gizella (Odorheiu-Secuiesc)
  • Jucării din lemn, Vincze Gyula (Cluj)
  • Sticlă suflată, Szalma Zsolt (Cluj)
  • Decorare de turtă dulce, Szénási Ferenc (Arad)

CAPELĂ

12.00 Teatru de păpuși: Regele Matei și judecătorul din Cluj (în limba maghiară)
12.45 Expoziția proiectelor câștigătoare în cadrul Bienalei Națională de Arhitectură, București, 2011
Cuvântul de deschidere va fi ținut de Bakos Ferenc, vicepreședinte OART
13.00 Atelier de animație, Alina Bradu
15.00 Concertul cvartetului de coarde Concordia
Artiști:
Márkos Albert vioară, Béres Melinda vioară, Király Erzsébet violă, Ortenszky Gyula violoncel
în program
Joseph HAYDN: cvartetul  op. 74., nr. 3
FARKAS Ödön:  cvartetul  nr. 1  în do-minor /
Hans Peter TÜRK: Improvizație pe M-am urcat pe pod și nu m-am mai întors (cântec popular săsesc)

GRAJD

Proiecții de filme
12.00 Numai vântul (2012), 86 min., film maghiar, regizor:  Fliegauf Benedek
13.30 Black Venus (2010), 159 min., film francez, regizor: Claude Mulot
16.00 Despre oameni si melci (2012), 93 min., film român, regizor: Tudor Giurgiu
18.00 Taxidermia (2006), 91 min., film maghiar, regizor: Pálfi György

CLĂDIREA MIKLÓS

12.00 Expoziție în memoria lui Babits: lucrările de grafică ale artistului Miklósovits László
Cuvântul de deschidere va fi ținut de Szabó Zsolt, Mûvelődés, redactor-șef
13.00 Prezentarea proiectului „Legendariu Secuiesc” și proiecție de desene animate
Prezintă: Fazakas Szabolcs
14.00 140 de ani de la nașterea lui Bánffy Miklós
Prezintă: Dávid Gyula istoric literar
15.00 Expoziția Muzeului și Institutului Teatrului Maghiar din Budapesta: Bánffy și Bartók
Cuvântul de deschidere va fi ținut de Dr. Ács Piroska, director al Muzeului și Institutului Teatrului Maghiar din Budapesta și Szebeni Zsuzsa curator
15.30 Prezentarea și proiecția filmului: Grifonul, Cerbul și Cioara
Participanți: Szebeni Zsuzsa teatrolog, Szebeni Szabó Róbert fotograf, Dr. Ács Piroska, director al Muzeului și Institutului Teatrului Maghiar din Budapesta, Balla Szabolcs actor, Teartul Maghiar de Stat, Cluj

BASTIONUL CLĂDIRII BUCĂTĂRIEI

Expoziție foto: Cortex, Csók Zsolt 

SCENĂ

CONCERTE
16.00 Monyo Project
18.00 The Mono Jacks
20.00 Parno Graszt
22.00 Partizan


1 septembrie, duminică

CURTE

12.00 Turul ghidat al castelului în limba română, Haranth Erika
11.00 – 18.00 Târg pentru copii și bebeluși, Asociația Életfa
12.00 – 19.00 Cercetășie pentru toți: jocuri pentru copii, probe de îndemânare: călărie, tragere cu arcul, cățărare pe zid, joc cu zmei

  • 12.00 – 13.00,  17.00 – 18.00 Călărit pe ponei și tragere cu arcul (gratuit)

12.00 – 19.00 Pictură pe mobilier, specifice regiunii Călata, Kovács Pali Ferenc și Gál Katalin
12.00 – 18.00 Confecționare de zmei și tehnici de ridicare în aer, Katona Dana
12.00 – 18.00 Tragere cu arcul, Kinizsi Zoltán
12.00 – 18.00 Ateliere de meșteșuguri tradiționale pentru copii, Asociația Életfa
12.00 – 18.00 British Council: facepainting, cântece în limba engleză cu copii, jocuri de animație pentru copii
12.00 – 18.00 „Legendariu Secuiesc” joc pentru copii

12.00 – 19.00 Ateliere de meșteșuguri tradiționale:

Lucrări din piele, Lévai József (Satu-Mare)

  • Înșirare de mărgele, împletire, tricotaje, Péter Juliánna (Gheorgheni)
  • Sculpturi în lemn (porți secuiești, stâlpi funerari din lemn), Sándor Attila (Odorheiu-Secuiesc)
  • Olărit, Vízi Jenő (Dănești)
  • Șindrilă cioplită, Berkeczi Imre (Vărșag)
  • Țesături, Takáts Gizella (Odorheiu-Secuiesc)
  • Jucării din lemn, Vincze Gyula (Cluj)
  • Sticlă suflată, Szalma Zsolt (Cluj)
  • Decorare de turtă dulce, Szénási Ferenc (Arad)

CAPELĂ

12.00 Teatru de păpuși: Hensel și Gretel (în limba română), Teatrul de păpuși Puck
13.00 Teatru de păpuși: Világszép nádszálkisasszony (în limba maghiară), Teatrul de păpuși Puck
15.00 Punguța cu doi bani – concert cameral pentru copii
cvintet de suflători (flaut, oboi, clarinet, corn și fagot)
lucrări de Musorgski, Stravinski și Beethoven
Programul, conceput de Ștefana Țițeica, violonistă și pedagog de concert în Orchestra Radio München
dirijor: Vlad Agachi în colaborare cu Dalma Lidia Kovács

CLĂDIREA MIKLÓS

13.00 Întâlnire Leader
Participanți: primarii regiunii Gal-Somes Transilvan
15.00 Conștientizarea importanței mediului în sec. XXI.
Invitați: Lengyel Péter biolog, Cristian Margarit nutriționist, Csibi Magor director World Wild Foundation

GRAJD

Proiecții de filme
12.00 Lourdes (2009), 96 min., film austro-francez-german, regizor: Jessica Hausner
14.00 Pál Adrienn (2010), 136 min., film maghiar, regizor: Kocsis Ágnes
16.30 În umbra castelului, 20 min., film documentar, regizor: Csibi László


SCENĂ

CONCERTE
14.00 Shamrock (muzică irlandeză)
16.00 Cobzality
18.00 Budapest Bár
20.00 Kistehén
22.00 Byron

23.30 Proiecție cartată pe castel



Programe paralele:
Târg de antichități
Târgutu Vinetage
Târg de produse tradiționale, GAL Somes Transilvan
Expoziție: Arte plastice fără limite, clădirea porții

Organizator: Fundația Transylvania Trust

Parteneri: Primăria și Consiliul Local al Comunei Bonțida, Departamentul pentru Relații Interetnice,
Uniunea Cercetașilor Maghiari din România (UCMR), Fundația Artera, Asociația Életfa, GAL Somes Transilvan, Anticariat Ernest, Monumente Uitate,  British Council, Institutul Francez

Susținătorii evenimentului:
Consiliul Județean Cluj, Fondul Cultural Național, Ungaria, Fondul Bethlen Gábor, Fundația Communitas

Parteneri media: TVR Cluj, Radio Cluj, Radio Paprika, Szabadság, Transindex, Radio Agnus

ETICHETE


Mărime text
Trimit prin e-mail
Imprimare

SHARE